Ansedel Ingrid Anna Maria Johansson

1918-2016

Född 1918-09-27 i Södra kvarteret no 18, Jönköpings Sofia (F) [1] .
Levde mellan 1918 och 1924 i Södra kvarteret no 18, Jönköpings Sofia (F) [2] .
Levde mellan 1924-03-04 och 1936-10.. i Fällorna, Jönköpings Sofia (F) [3] .
Levde mellan 1936 och 1940 i Klostergatan 57, Jönköpings Sofia (F).
Död 2016-02-24 i Huskvarna (F).
Begravd 2016-03-11 i Huskvarna (F).

 Ingrid Anna Maria Johansson 1918-2016

 Ingrid Anna Maria Johansson 1918-2016

Ingrid Anna Maria Johansson.
Född 1918-09-27 i Södra kvarteret no 18, Jönköpings Sofia (F) [1] .
Död 2016-02-24 i Huskvarna (F).

Johan Luther  Johansson 1889-1965

F Johan Luther Johansson.
Född 1889-05-28 i Svedbrandshult, Mulseryd (F) [4] .
Död 1965-11-20 i Huskvarna.
Dräng, Volontär, Kommunalarbetare, Bassängvakt


Johan   Johannesson 1845-1911

FF Johan Johannesson.
Född på Moen under Norra Svinhult 1845-02-21 i Moen, N Svinhult, Mulseryd (F) [5] .
Död 1911-12-05 i Grenadertorp Lureberg, Eskilstorp, Järstorp (F) [6] .
Tjänstedräng, Arrendator


FFF Johannes Andersson.
Född 1814-07-18 i Stora Älmås, Angerdshestra (F) [7] .
Död 1871-12-10 i Moen, N Svinhult, Mulseryd (F) [8] [9] .


FFFF Anders Jonasson.
Född 1775-01-25 i Remma, Strängsered (P) [10] .

Brukare


FFFM Märta Jönsdotter.
Född 1788-01-29 i Arfvidabo, Angerdshestra (F) [11] .
Död 1839-11-11 i Holmö, Strängsered (P) [12] .


FFM Johanna Christina Andersdotter.
Född 1811-06-12 i Soldattorp no 15, Ryd mellangård, Mulseryd (F) [13] .
Död 1888-04-21 i Fattighus, Mulseryd (F) [14] .


FFMF Anders Niclas Hell.
Född 1787-07-30 i Bråten soldattorp, Bondstorp (F) [15] .
Död 1856-02-26 i Hällstorp, Mulseryd (F) [16] .
Soldat, Torpare


FFMM Maria Christina Runberg.
Född 1787-04-16 i Kvarter 1, Visby, Visby domkyrkoförs (I) [17] .
Död 1876-05-30 i Fattighus, Mulseryd (F) [18] .


Maja Cathrina   Bengtsdotter 1843-1921

FM Maja Cathrina Bengtsdotter.
Född 1843-04-18 i Furudden, Ölsremma (P) [19] .
Död 1921-01-07 i Hörnet, Lalleryd, Järstorp (F) [20] .
Piga


FMF Bengt Andersson.
Född 1798-02-02.
Död 1848 i Furudden, Ölsremma (P) [21] .


FMFF Anders Bengtsson.
Född 1767-05-07 i Lilla Krakshult, Norra Unnaryd (F) [22] .
Död 1819 i Wägabo, Ölsremma (P) [23] .
Bonde


FMFM Kerstin Andersdotter.
Född 1767-04-15 i Norra Unnaryd (F) [24] .
Död 1837 i Wägabo, Ölsremma (P) [25] .


FMM Johanna Jönsdotter.
Född 1812-09-29 i Wäxtorp, Kjällagården, Dalstorp (P) [26] .
Död 1887-07-28 i Wägabo, Ölsremma (P) [27] .


FMMF Jöns Pettersson.
Född 1764-01-15 i Wäxtorp, Dalstorp (P) [28] .
Död 1819-07-09 i Wäxtorp, Källagård, Kåtenacken, Dalstorp (P) [29] .
Dräng


FMMM Stina Nilsdotter.
Född 1770-01-25 i Wäxtorp, Kjällagården, Dalstorp (P) [30] .
Död 1844-04-12 i Wäxtorp, Källagård, Kåtenacken, Dalstorp (P) [31] .
Piga, Fattighjon


 Selma Augusta Svensson 1894-1979

M Selma Augusta Svensson.
Född 1894-10-18 i Åker (F) [32] .
Död 1979-02-20 i Huskvarna (F).


Sven Johan   Isaksson 1856-1945

MF Sven Johan Isaksson.
Född 1856-02-02 i Högalund, Stråkeved, Kävsjö (F) [33] .
Död 1945-01-31.
Tjänstehjon, Arrendator, Hemmansägare


MFF Isak Johannesson Leo.
Född 1814-01-11 i Soldattorp no 125, Ingatorps Norrgård, Åsenhöga (F) [34] .
Död 1888-02-21 i Högalund, Stråkeved, Kävsjö (F) [35] .
Soldat, Torpare


MFFF Johannes Jonasson Lax.
Född 1786-03-28 i Soldattorp 123, Håkentorp, Åsenhöga (F) [36] .
Död 1876-06-02 i Trollenäs under Trolsebo, Åsenhöga (F) [37] .
Soldat


MFFM Ingeborg Larsdotter.
Född 1778-10-16.
Död 1845-11-21 i Trollenäs under Trolsebo, Åsenhöga (F) [38] .


MFM Anna-Britta Svensdotter.
Född 1818-09-16 i Lundsbo, Kävsjö Norregård, Kävsjö (F) [39] .
Död 1907-02-20 i Ryd, Byarum (F) [40] .


MFMF Sven Josephsson.
Född 1788-11-30 i Viborg, Kulltorp (huvuddelen) (F) [41] .
Död 1838-05-29 i Lundsbo, Kävsjö Norregård, Kävsjö (F) [42] .
Torpare, Förstärkningskarl


MFMM Maria Andersdotter.
Född 1791-11-08 i Kävsjö (F) [43] .
Död 1870-12-25 i Backstugan, Kävsjö Norregård, Kävsjö (F) [44] .


Anna Wilhelmina  Johannesdotter 1863-1947

MM Anna Wilhelmina Johannesdotter.
Född 1863-07-05 i Nässja mellangård, Kullen, Åker (F) [45] .
Död 1947-05-06.
Piga


MMF Johannes Pettersson.
Född 1831-01-14 i Nässja mellangård, Åker (F) [46] .
Död 1920-01-31 i Galtås Södergård, Lilla Galtås, Åker (F) [47] .
Torpare, Arbetare


MMFF Peter Nilsson.
Född 1800-01-19.
Död 1839-01-27 i Nässja mellangård, Åker (F) [48] .
Dräng, Arrendator


MMFM Cajsa Svensdotter.
Född 1793-12-13 i Ålaryd mellangård, Åker (F) [49] .
Död 1875-04-06 i Galtås Södergård, Lilla Galtås, Åker (F) [50] .


MMM Anna-Sara Jonasdotter.
Född 1829-04-12 i Anderstorp, Byarum (F) [51] .
Död 1872-01-22 i Galtås Södergård, Lilla Galtås, Åker (F) [52] .


MMMF Jonas Andersson.
Född 1768-10-07 i Anderstorp, Byarum (F) [53] .
Död 1830-01-13 i Anderstorp, Byarum (F) [54] .
Dräng, Torpare


MMMM Anna Cathrina Johannisdotter.
Född 1791-04-26 i Högås, Byarum (F) [55] .



Levnadsbeskrivning

Född 1918-09-27 i Södra kvarteret no 18, Jönköpings Sofia (F) [1] .
Levde mellan 1918 och 1924 i Södra kvarteret no 18, Jönköpings Sofia (F) [2] .
Levde mellan 1924-03-04 och 1936-10.. i Fällorna, Jönköpings Sofia (F) [3] .
Levde mellan 1936 och 1940 i Klostergatan 57, Jönköpings Sofia (F).
Död 2016-02-24 i Huskvarna (F).
Begravd 2016-03-11 i Huskvarna (F).



Gifte och barn


Gift 1940-12-28 i Jönköpings Kristina (F).

Karl Gunnar Ivan Jansson. Eldare, Maskinist, Maskinmästare
Född 1908-12-17 i Melderstein, Råneå övre kbfd (BD) [56] .
Levde mellan 1908-12-17 och 1910-04-29 till Melderstein, Råneå övre kbfd (BD) [57] .
Levde mellan 1910-05-02 och 1913-06-04 i Strömsör, Öre, Nordmaling (AC) [58] .
Levde mellan 1913-06-16 och 1939-02-04 i Boden, Överluleå kbfd (BD) [59] [60] [61] .
Död 1978-07-18 i Huskvarna (F).


Karl Gösta Gunnar Jansson. Ingenjör
Född 1941-06-08 i Jönköpings Kristina (F).

Claes Göran Ivan Jansson. Ingenjör
Född 1942-11-20 i Jönköpings Kristina (F).




Källor

  1. Jönköpings Sofia CI:14 Födda 1915-1922 sid 161
  2. Jönköpings Sofia AIIa:22 Församlingsbok 1911-1925 sid 2813
  3. Jönköpings Sofia AIIa:35 Församlingsbok 1924-1925 sid 1293
  4. Mulseryd CI:4 Födde 1887-1894 sid 8
  5. Mulseryd CI:2 Födde Döda 1834-1860 p 31
  6. Järstorp CI:7 Döde 1895-1935 bild 183/ sid 22
  7. Angerdshestra CI:1 Födde Döda 1711-1860 bild 139
  8. Mulseryd AI:8 Husförhör 1861-1871 p 17
  9. Mulseryd CI:3 Födde Döde 1861-1886 bild 94/ sid 17
  10. Strängsered CI:1 Födda 1692-1799 sid 62/bild67
  11. Angerdshestra CI:1 Födde Döda 1711-1860 p 93
  12. Strängsered C:2 Döda 1800-1861 sid 415/bild85
  13. Mulseryd CI:1 Födde 1711-1833 p 163
  14. Mulseryd AI:10 Husförhör 1884-1896 p 111
  15. Bondstorp C:4 Födde Döda 1781-1860 sid 22/bild15
  16. Mulseryd CI:2 Födde Döda 1834-1860 p 0/103
  17. Visby stadsförs CI:7 Födde 1778-1793
  18. Mulseryd AI:9 Husförhör 1872-1884 p 60/0
  19. Ölsremma C:1 Födda 1736-1861 p 157
  20. Järstorp CI:7 Döde 1895-1935 bild 194/ sid 33
  21. Ölsremma AI:3 Husförhör 1830-1849 sid 32 / bild 82
  22. Stengårdshult BI:1 Födde Vigda 1743-1851 sid 77 / bild 43
  23. Ölsremma AI:1 Husförhör 1748-1830 sid 7 / bild 33
  24. Stengårdshult BI:1 Födde Vigda 1743-1851 sid 77 / bild43
  25. Ölsremma AI:3 Husförhör 1830-1849 sid 12 / bild 45
  26. Dalstorp C:3 p 59
  27. Dalstorp F:1 1861-1894 bild 127
  28. Dalstorp C:2 Födde Vigda Döde 1751-1796 bild 51
  29. Dalstorp C:3 sid 245 / bild118
  30. Dalstorp C:2 Födde Vigda Döde 1751-1796 bild 72
  31. Dalstorp C:3 sid 267 / bild129
  32. Åker AI:17 Husförhör 1884-1885 p 82/0
  33. Kävsjö C:2 Vigsel Döda 1822-1860 p 0/181
  34. Åsenhöga C:4 Födde Döde Vigda 1783-1848 sid 129
  35. Kävsjö C:4 Dödbok 1882-1894 bild 62
  36. Åsenhöga C:4 Födde Döde Vigda 1783-1848 sid 23
  37. Åsenhöga C:7 Dödbok 1876-1894 sid 141
  38. Åsenhöga C:5 Födde Döda 1842-1860 sid 179
  39. Kävsjö AI:6 Husförhör 1814-1830 sid 39
  40. Kävsjö C:5 Döda 1895-1910 sid 16, bild 103
  41. Kulltorp C:1 Födda Vigda 1717-1806 sid 355
  42. Kävsjö C:2 Vigsel Döda 1822-1860 sid 115
  43. Kävsjö AI:7 Husförhör 1831-1839 sid 44
  44. Kävsjö C:3 Döda 1861-1881 sid 49
  45. Åker C:7 Födde Döda Vigda 1861-1881 sid 33
  46. Åker C:4 Födda Vigda Döda 1803-1832 sid 181
  47. C:10 Dödbok 1911-1931 sid 27
  48. C:5 Vigsel Döda 1833-1860 sid 395
  49. Åker C:3 Födda, Döda 1748-1802 sid 239
  50. Åker C:7 Födde Döda Vigda 1861-1881 sid 187
  51. Byarum C:3 Födda Döda 1789-1849 sid 337
  52. Åker C:7 Födde Döda Vigda 1861-1881 sid 181
  53. Byarum C:2 Födde Vigda 1744-1788 sid 189
  54. Byarum C:3 Födda Döda 1789-1849 sid 591
  55. Byarum C:3 Födda Döda 1789-1849 sid 29
  56. Råneå,SCB,Födde,1898-1920
  57. Råneå, AIIa:2, församlingsbok, 1900-1911 sid 621/0
  58. Nordmaling AIIa:2d Församlingsbok 1907-1916 bild 220
  59. Överluleå AIIa:5f Församlingsbok 1910-1920 sid 2343
  60. Överluleå AIIa:6g Församlingsbok 1920-1932 sid 2414
  61. Överluleå AIIa:8h Församlingsbok 1931-1941 sid 2831
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Gösta Jansson
Startsida. Framställd 2017-02-09 av Gösta Jansson med hjälp av Disgen version 2016.
Startsida.